„Smart riešenia“ - čo to je a ako šetria energiu ?
Ako nenechať peniaze “utiecť “ – nedajte utiecť vode a energii!
Je použitie smart riešení pre samosprávy prínosom ?
Šetriť znamená ekonomicky myslieť, čo potvrdzuje výrok „Najľahšie zarobené peniaze sú tie ušetrené“ a pri energiách to platí dvojnásobne. Takýmto prístupom dáva vedenie obce či mesta obyvateľom jasne najavo, že efektívne nakladanie s verejnými zdrojmi im nie je ľahostajné .
Dajú sa automatizované odpočty realizovať jednoducho a rýchlo ?
Dokážeme sprístupniť online údaj o spotrebe vody, elektriny, tepla, plynu pre potreby ďalšieho spracovania ako napr. fakturácia, monitoring havarijných stavov a pod.
Samosprávy ale aj iné subjekty platia vysoké faktúry bez ohľadu na to, čo sa v celkovej sume ukrýva. Pritom jednoduchou zmenou správania vieme ušetriť až desiatky percent. K tomu je potrebná detailná analýza dát s navrhnutím jednoduchých “smart” opatrení.
Aké sú spôsoby financovania smart projektov ?
SMART projekty je možné financovať nielen z vlastných prostriedkov ale aj leasingom technológii, úverom a z fondov EÚ. Úspora energii zaručuje vysokú návratnosť investícii.
Sú smart riešenia prínosom aj pre obyvateľov? V čom je ich pomoc?
Inštaláciou smart technológií pre odpočet priamo v bytových domoch, prípadne aj na päte jednotlivých bytov sa získa efektívny nástroj pre získanie prehľadu o spotrebe obyvateľmi. Avšak každé rozumné mesto by malo mať ambíciu lepšie využiť tieto zaujímavé dáta. Z pohľadu mestských budov sú to práve školy a škôlky, ktoré vďaka inštalácii SMART meteringu môžu sledovať navyše kvalitu ovzdušia v triedach, a tak zabezpečiť zdravé podmienky pre štúdium našich detí (hodnota CO2, intenzita osvetlenia a podobne).
Z čoho pozostávajú smart riešenia? Je to nejaká SW aplikácia alebo čo si pod tým máme predstaviť ?
Každé riešenie môže mať rôzne formy prevedenia. Ak hovoríme o technických hardvérových prvkoch na získavanie dát z meračov, ide o akúsi nadstavbu na snímanie impulzov výstupov existujúcich meračov a posielanie ich zmeny stavov cez komunikačné siete do centrálnej databázy. Následne interpretácia dát môže byť v rôznych softvéroch na správu budov, ale taktiež si človek môže kontrolovať tieto dáta cez mobilnú aplikáciu. Najväčší prínos pre mesto je však energetické poradenstvo a analýza nameraných dát, aby efekt zo získaných informácií bol čo najväčší.
Ilustratívne video nášho partnera
- senzory pre sledovanie únikov tepla, vody a prítomnosti prchavých plynov CO2, NOx
- senzory merania hluku, vlhkosti, teploty
- inteligentná IoT meteostanica s meraním zrážok, slnečného svitu, rýchlosti a smeru vetra
- meranie vzdušnej a pôdnej vlhkosti
- okamžitý prístup k údajom o spotrebe a nameraných hodnotách online 24/7
- zasielanie upozornení o únikoch a nameraných hodnotách formou SMS a e-mail
- nastavovanie a riadenie na diaľku
- komplexný systém prispôsobený na mieru Vašim požiadavkám
- úspora nákladov a zvýšenie bezpečnosti